Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 22 prillin në vite...

  • RFE /RL

Foto e Tokës bërë nga NASA...
1970 - Dita e Tokës, festohet për herë të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës - ngjarje kjo për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për problemet mjedisore të botës.

1509 - Henry VIII u bë mbreti i Anglisë pas vdekjes së babait të tij, Henry VII.

1864 - Kongresi autorizoi përdorimin e shprehjes "Ne besojmë në Zot" në monedhat amerikane.

1870 - Lindi komunisti revolucionar Vladimir Lenin, lindi Vladimir Ilyich Ulyanov në Simbirsk, Rusi.

1983 - Revista gjermane perëndimore Stern njoftoi për zbulimin e ditarëve personale të shkruar nga Adolf Hitleri, që doli të jetë një mashtrim.

1993 - Muze memorial kushtuar Holokaustit në Uashington, DC, SHBA.

1994 - Riçard M. Nikson, presidenti i 37 i Shteteve të Bashkuara, vdiq në moshën 81-vjeçare në Nju Jork, katër ditë pas pësimit të një goditjeje.

2000 - Agjentët e Armatosur morën 6-vjeçarin Elian Gonzalez nga shtëpia e të afërmit të tij dhe e ribashkuan me babanë e tij.

2005 - Zakarias Mousai u deklarua fajtor në gjykatën federale për konspiracion me rrëmbyesit e sulmit të 11 shtatorit për të vrarë amerikanë. (Ai u dënua më vonë në burgim të përjetshëm.)

2010 - Platforma e naftës Horizon Deepwater, operohet nga British Petroleum, u mbyt në Gjirin e Meksikës, dy ditë pas një shpërthimi masiv që vrau 11 punëtorë.(z.p.)
XS
SM
MD
LG