Ndërlidhjet

Dita Botërore e Librit në Kosovë


Dita Botërore e Librit u shënua në Kosovë me shumë aktivitete.

Për lexuesit e librit, shtëpitë botuese kanë dhënë disa libra falas, si dhe kanë shitur libra me çmime shumë më të lira se sa vlera reale e tyre.

Ideja e përkujtimit të Ditës Botërore të librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës , ku atij që blinte një libër i dhurohej edhe një trëndafil.

Njëzetetre prilli është shpallur si Dita Botërore e Librit më 15 nëntor të vitit 1995, me një rezolutë të UNESCO-s, pasi u morën në konsideratë faktet se libri ka qenë, historikisht,
instrumenti më i fuqishëm i shpërndarjes së njohurive, dhe mjeti më efikas për të siguruar ruajtjen e këtyre njohurive, se çdo nismë për promovimin e librave të rinj është një faktor i pasurimit kulturor.
  • 16x9 Image

    Ariana Kasapolli - Selani

    Ariana Kasapolli - Selani ka lindur më 15.04.1980 në Prishtinë. Shkollimin fillor, të mesëm dhe universitar e ka ndjekur në Prishtinë, ku edhe ka diplomuar në Fakultetin e Gazetarisë. Si korrespondente e Radios Evropa e Lirë punon që nga viti 2009. Është e martuar dhe ka tre fëmijë.

XS
SM
MD
LG