Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 29 prillin në vite...

  • RFE /RL

Princi Ulliam dhe Kejt Midelton
2011 - Princi i Britanisë, Uilliam dhe Kejt Midëlton u martuan në një ceremoni madhështore në kishën Uestminster Abbey të Londrës. Mbretëresha Elizabeth II iu dha titullin Dukë nipit të saj dhe Dukeshë e Kembrixhit gruas së tij.

1861 - Shtëpia e delegatëve e Merilendit votoi kundër shkëputjes nga Bashkimi.

1862 - Nju Orlinsi ra nën forcat e Bashkimit gjatë Luftës Civile.

1875 - Botohen “Skicat transatlantike” të Henri Xhejmsit.

1916 - Kryengritja e Pashkëve në Dublin u shemb pasi nacionalistët irlandezë u dorëzuan tek autoritetet britanike.

1945 - Diktatori nazist Adolf Hitler u martua me Eva Braunin, në një bunker në Berlin.

1945 - Ushtarët amerikanë çliruan kampin e përqendrimit në Gjermani, Dakau.

1955 - Gronçi zgjidhet presidenti i Italisë.

1991 - Një ciklon shkatërrimtar godet Bangladeshin, duke vrarë më shumë se 135,000 njerëz.

1997 - Hyn në fuqi në mbarë botën një traktat për ndalimin e armëve kimike.(z.p.)
XS
SM
MD
LG