Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 12 majin në vite...

  • RFE /RL

Ilustrim
1820 - Florence Najtingale , themeluesja e infermierisë moderne, lindi në Firence, Itali.Ajo ndryshe njihej si “Zonja me Llambë” për zakonin e saj për të bërë raunde gjatë natës. Për nder të saj, më 12 maj, në ditën e lindjes së saj, bota shënon Ditën e Infermierisë,


1870 - Manitoba hyn në konfederatë si një provincë kanadeze.

1907 - Aktorja Katarin Hepbërn lind në Hartford, Conn

1932 - Trupi i djalit të rrëmbyer të Çarls Lindberg dhe Ane gjendet në një zonë të pyllëzuar në Hopeuell.

1937 - Mbreti i Britanisë George VI u kurorëzua në Uestminster Abei.

1943 - Forcat e Boshtit në Afrikën e Veriut dorëzohen gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1949 - Bashkimi Sovjetik njofton dhënien fund të bllokadës së Berlinit.

1965 - Gjermania Perëndimore dhe Izraeli vendosin marrëdhënie diplomatike.

2002 - Xhimi Karter u bë i pari ish-president i SHBA-së që viziton Kubën qysh nga Fidel Kastro mori pushtetin në vitin 1959.

2008 - Një tërmet në provincën Sichuan të Kinës mori jetën e rreth 70.000 njerëzve.(z.p.)
XS
SM
MD
LG