Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 13 majin në vite...

  • RFE /RL

Ilustrim
1648 - Margaret Xhons nga Plimothi u shpall fajtore për magji. Ajo është personi i parë që dënohet me varje për magji në Masaçusets.

1842 – Lindi kompozitori Sir Artur Sullivan.

1861 - Britania deklaron neutralitetin e saj në Luftën Civile Amerikane.

1888 – Shfuqizohet skllavëria në Brazil.

1912 – Themelohet Flying Royal Corps në Angli.

1913 - Igor Sikorsky fluturon me aeroplanin e parë me katër motorë.

1933 - Vdiq në moshën 67 vjeçare shkrimtari Paul Ernst.

1958 - Trupat franceze marrin kontrollin e Algjerit.

1968 - Bisedimet e paqes mes Shteteve të Bashkuara dhe Vietnamit fillojnë në Paris.

1981 - Papa Gjon Pali II i mbijeton një tentative vrasjeje.(z.p.)
XS
SM
MD
LG