Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 19 majin në vite...

  • RFE /RL

Dyqan iPhone-sh
2001 – Apple hap dyqanin e parë të shitjes me pakicë, në Tysons Corner.

1536 - Anne Boleynit, bashkëshortes së dytë të mbretit Henri VIII të Anglisë, iu pre koka, pasi u dënua për tradhti bashkëshortore.

1588 - Armada spanjolle niset në lundrim për në Angli.

1856 - Senatori Çarls Sumner flet kundër skllavërisë.

1922 – Vdes në moshën 79 vjeçare mjeku gjerman Hajnrih Kuincke I, (Drenazha Posturale).

1925 - Lindi aktivisti afrikano-amerikan Malkolm X (Malcolm Pak).

1935 - T.E. Laurenc, i njohur edhe si "Laurenci i Arabisë", vdiq në Angli nga plagët e marra në një aksident me motor.

1962 - Aktorja Merilin Monro kreu një interpretim zjarrtë të "Happy Birthday" për presidentin xhon Kenedi, gjatë një mbledhjeje fondesh në sheshin Madison Garden të Nju Jorkut .

1967 - Bashkimi Sovjetik ratifikoi një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë, që ndalon armët bërthamore nga hapësira e jashtme.

1994 - Ish-zonja e parë Zhaklin Kenedi Onasis vdiq në Nju Jork, në moshën 64-vjeçare.(z.p.)
XS
SM
MD
LG