Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 20 majin në vite...

  • RFE /RL

Ilustrim

1775 - Karolina e veriut bëhet kolonia e parë që shpall pavarësinë e saj.

1784 - Paqja e Versajës i jep fund një lufte midis Francës, Anglisë dhe Holandës.

1806 - Lindi Xhon Stjuart Mill, filozof britanik dhe ekonomist.

1874- Levi Strauss fillon marketingun e xhinseve blu me thumba bakri.

1902 - Shtetet e Bashkuara përfunduan një prani tre-vjeçare ushtarake në Kubë, pas krijimit të Republikës së Kubës.

1932 - Amelia Earhart u ngrit nga Njufoundland për në Irlandë, duke u bërë gruaja e parë që fluturoi vetëm përtej Oqeanit Atlantik.

1989 - Komediani Gilda Radner vdiq nga kanceri në moshën 42 vjeçare.

1995 - Presidenti Bill Klinton njoftoi se dy rrugë blloku të Avenysë Pensilvania në frontin e Shtëpisë së Bardhë, do të jenë të mbyllura përgjithmonë për trafikun, si masë sigurie.

1996 - Gjykata Supreme në Kolorado hodhi poshtë një masë ndalimi të ligjit që mbron homoseksualët nga diskriminimi.

2002 - Timori Lindor u bë komb i pavarur.(z.p.)
XS
SM
MD
LG