Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 26 majin në vite...

  • RFE /RL

Makjëll Xhekson gjatë një performance...
1994 - Pop ylli Majkëll Xhekson dhe Lisa Marie Prisli u martuan në Republikën Domenikane.

1670 - Çarlsi II dhe Luisi XIV nënshkruajnë një traktat të fshehtë në Dover, Angli, duke i dhënë fund armiqësive mes Anglisë dhe Francës.

1691 - Jakobi Leiser, udhëheqës i kryengritjes popullore, ekzekutohet për tradhti.

1805 - Napoleon Bonaparta u kurorëzua mbret i Italisë.

1868 - Presidenti Endri Xhonson lirohet nga të gjitha akuzat e fajit.

1896 - Kurorëzohet Cari i fundit i Rusisë, Nikolla II.

1897 - Kopjet e para të romanit klasik “Drakula”, të shkrimtarit iralndez Bram Stoker, dalin në shitje libraritë e Londrës.

1940 - Fillon evakuimi i forcave aleate nga Dunkirk.

1961 - Një bombardues amerikan, Air Force, fluturon nëpër Atlantik, në një rekord pak më shumë se tre orë.

1969 - Apollo 10 kthehet në Tokë.

1920 - Lindi Pegi Li, xhaz këngëtar.(z.p.)
XS
SM
MD
LG