Ndërlidhjet

"Love" fitoi Palmën e Artë

  • RFE /RL

Fituesit e Palmës së Artë
Filmi “Love” i regjisorit austriak, Mihael Haneke, ka fituar Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë.

Filmi, i cili flet për historinë e një burri të përkushtuar ndaj gruas së tij në prag të vdekjes, ka mundur 21 filma të tjerë në garë.

Vendin e dytë e ka siguruar “Reality” – film satirë i regjisorit italian, Mateo Garone – ndërsa në pozitën e tretë është renditur komedia “The Angels” nga Ken Loh.

Çmimi për aktorin më të mirë mashkull i ka takuar aktorit danez, Mads Milesen, për rolin në “The Hunt”, kurse çmimin e aktores më të mirë femër e kanë ndarë Kristina Flutur dhe Kosmina Straten për rolet në filmin “Beyond the Hills”.

Kana sivjet ka shënuar edicionin e 65-të të filmit.(v.t.)


XS
SM
MD
LG