Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 3 qershorin në vite...

  • RFE /RL

Kosovarët e dëbuar gjatë 1999-s
1999 - Presidenti Jugosllav Slobodan Milosheviq pranoi një plan paqeje për Kosovën, projektuar për t'u dhënë fund dëbimet masive të shqiptarëve etnikë dhe 11 javëve të sulmeve ajrore të NATO-s.

1888 - Poema "Kejsi në Bat" nga Ernest Lourence Tajer u botua së pari, nga një pedagog në San Francisco Daily.

1904 - Lindi Çarls R. Drev, mjek amerikan, studiues i plazmës së gjakut.

1923 - Diktatori Benito Musolini u jep grave të drejtën për të votuar në Itali.

1965 - Astronaut Eduard Uait bë amerikani i parë që eci në hapësirë, gjatë fluturimit të Gemini 4.

1989 - Trupat e ushtrisë kineze filluan një spastrim të Pekinit për të shtypur demonstratat e studentëve pro-demokracisë.

1989 - Vdiq udhëheqësi shpirtëror i Iranit, Ajatollah Ruhollah Khomeini.

2008 - Barak Obama siguroi emërimin si kandidat demokrat për president.

2009 - Nju Hempshir u bë shteti i gjashtë që legalizoi martesat mes homoseksualëve.

2011 - Presidenti jemenas, Ali Abdullah Saleh, u plagosë kur raketat rebele goditën pallatin e tij - ai më vonë shkoi në Arabinë Saudite për trajtim.(z.p)
XS
SM
MD
LG