Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 9 qershorin në vite...

  • RFE /RL

Shkrimtari Çarls Dikens
1870 - Vdiq shkrimtari Çarls Dikens, në moshën 58-vjeçare.


922 - Republika franceze zgjedh Robertin I, mbret të Francës.

1720 - Suedia dhe Danimarka nënshkruan Traktatin III të Stokholmit.

1891- Lindi kompozitori Kole Porter, në Peru.

1940 - Norvegjia iu dorëzua nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1956 - Një tërmet i rëndë goditi Afganistanin dhe la të vdekur rreth 400 persona.

1963 - Lindi aktori Xhoni Dip.

1969 - Senati konfirmoi Uaren Burger për shefi të drejtësisë në Shtetet e Bashkuara, duke pasuar Ërl Uaren.

1980 - Komediani Riçard Prior pësoi djegie pothuajse fatale në shtëpinë e tij kur shpërtheu një përzierje me kokainë.

1986 - NASA publikoi raportin mbi katastrofën Challenger, ku humbën jetën shtatë astronautë.(z.p.)
XS
SM
MD
LG