Ndërlidhjet

SHBA: Hetime për rrjedhjen e informacioneve në media

  • RFE /RL

Shtëpia e Bardhë
Shtëpia e Bardhë thotë se do të zhvillojë hetime penale për burimet e rrjedhjeve aktuale në media të tregimeve, që i kanë rrezikuar sekretet kombëtare.

Prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Erik Holder, të premten caktoi dy prokurorë për t’i udhëhequr këto hetime, për të cilët ai tha se aktualisht po ndërmerren nga agjencia FBI.

Shpallja e hetimeve penale u bë pas raporteve në gazetat kryesore amerikane për dyshimet për luftën e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit në Internet, për procedurat për marrjen në shënjestër të militantëve nga aeroplanët pa ekuipazh, dhe për ekzistimin e agjentit të dyfishtë, i cili ka depërtuar në një grup militant në Jemen.

Gazetat i kanë cituar burimet e tyre si zyrtarë të tashëm apo të dikurshëm në administratën e Shteteve të Bashkiuara.

Presidenti Barak Obama tha mbrëmë se “prej se jam në zyre, qëndrimi im është zero tolerancë për këtë lloj të rrjedhjeve dhe spekulimeve”.(f.b.)
XS
SM
MD
LG