Ndërlidhjet

Mali e ka njohur Republikën e Kosovës

  • RFE /RL

Flamuri i Malit
Republika e Malit zyrtarisht e ka njohur Republikën e Kosovës, si shtet të pavarur dhe sovran, ka njoftuar Behxhet Pacolli, zëvendëskryeminsitër i parë i Qeverisë së Kosovës.

Më tutje, në konferencën e së shtunës për shtyp në Prishtinë, zoti Pacolli ka paralajmëruar edhe njohje të reja gjatë periudhës së ardhshme.

Republika e Malit është shtet me afro 15 milionë banorë.

Sipas Ministrisë së Jashtme të Kosovës, Mali është vendi i 92-të që e ka njohur Republikën e Kosovës.
XS
SM
MD
LG