Ndërlidhjet

Riker kërkon përparim të reformave në Shqipëri


Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Filip Riker.
Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Filip Riker, ndohet në Tiranë për një vizitë disaditëshe.

Ai ka takuar sot kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha, me të cilin ka diskutuar për marrëdhëniet dypalëshe.

Riker ka kërkuar që vëmendja e liderëve shqiptarë të përqëndrohet te reformat dhe ka paralajmëruar se SHBA-ja do të ndjekë nga afër zgjedhjet e 2013-ës.

"Uashingtoni do ta ndjekë nga shumë afër vitin e ardhshëm. Shpresojmë të shohim përparim në reforma dhe respektim të pavarësisë së institucioneve demokratike", ka thënë Riker, transmetojnë mediat shqiptare.

Në Tiranë, Riker po merr pjesë në konferencën “Roli i ardhshëm i NATO-s dhe BE-së në Evropën Juglindore, zgjerimi i BE dhe sfidat transatlantike".
XS
SM
MD
LG