Ndërlidhjet

Përplasje për masat e kursimit në Madrid

  • RFE /RL

Përleshjet në Madrid
Të martën demonstruesit u përleshën me policinë në Madrid, gjatë një proteste kundër masave të ashpra shtrënguese që Qeveria spanjolle duhet t’i miratojë të enjten, si pjesë e buxhetit për vitin 2013.

Siç raportohet, më shumë se 60 njerëz u plagosën, në mesin e të cilëve janë 27 policë, si dhe 26 protestues u arrestuan.

Demonstrata u organizua nga "indignants", një lëvizje popullore kundër sistemit politik, që thonë se i privon spanjollët e zakonshëm të flasin për krizën.


25% papunësi


Kriza ekonomike ka zhytur Spanjën në recesion, duke larguar miliona njerëz nga puna dhe duke i varfëruar shumë familje. Papunësia është afër 25%.

Protestuesit thonë se politikat e qeverisë konservatore të kryeministrit Mariano Rajoy, duke përfshirë shkurtimet e pagave dhe ngritjen e tatimit mbi shitjen, për të frenuar deficitin publik, ka lënduar të varfrit padrejtësisht.

Demonstruesit i mbajtën duart e tyre në ajër dhe brohoritën "Duart lart, kjo është një grabitje", duke thënë se të varfrit po paguajnë për krizën, ndërsa bankierët po shpëtojnë nga ajo.

"Ata e kanë grabitur demokracinë tonë", tha tregtarja 53-vjeçare, Soledad Nunes.

"Ne kemi humbur lirinë tonë, sistemin tonë të mirëqenien, me shkurtime në shëndetësi dhe arsim," u ankua ajo. "Unë kam dy vajza, dhe këtë vit unë kam për të paguar një shumë më tepër për studimet e tyre."


“Protestat duhet të jenë më të mëdha”


Carmen Rivero, 40 vjeçare, tha se ajo udhëtoi gjatë natës me një autobus me 50 protestues nga qyteti jugor te Granades.

Ne mendojmë se kjo është një qeveri e paligjshme”, tha ajo. “Ne duam që Parlamenti të shpërbëhet, të ketë referendum dhe një asamble kushtetuese, në mënyrë që njerëzit të mund të ketë një rol në çdo gjë".

Aitor Llorens, një 27-vjeçar i papunë, programues kompjuteri, tha se protestat duhet të jenë më të mëdha.

"Me gjithçka që po na prek, duhet të ketë 100 herë më shumë njerëz këtu. Njerëzit kanë filluar të heqin dorë nga kjo. Ata mendojnë se nuk mund të bëjnë asgjë, iu duket që nuk ka rëndësi se cila parti është në pushtet," tha ai. "Politikanët janë të interesuar vetëm në kompanitë e mëdha".

Mediat spanjolle raportuan se 1 mijë e 300 oficerë policie u vendosën për demonstratën e së martës.

Përplasje të ngjashme kanë shpërthyer në Spanjë gjatë disa muajve të fundit.(g.k.)


XS
SM
MD
LG