Ndërlidhjet

Dorëhiqet drejtori i BBC-së


George Entwistle, drejtori i deritashëm i BBC-së para një Komiteti parlamentar, Londër, 23 tetor, 2012
Kreu i transmetuesit publik të Britanisë, BBC, ka dhënë dorëheqje për shkak të skandalit që përfshin një program të transmetuar në rrjet.

George Entwistle tha se ka vendosur që të bëjë “një gjë të ndershme” dhe të japë dorëheqje, vetëm tetë javë pasi u ngrit në këtë post.

Dorëheqja e Entwistle-s vjen një ditë, pasi që BBC tha se nuk do të duhej ta transmetonte një emission që gabimisht e implikon një politikan britanik në një skandal seksual të abuzimit me fëmijë.

BBC pranoi se kjo dëmton edhe më tej besimin në transmetues, i cili aktualisht ka rënë për shkak të vendimit për të mos transmetuar dyshime të njëjta kundër moderatorit ndër më të njohur, tashmë të ndjerë, Jimmy Savile.
XS
SM
MD
LG