Ndërlidhjet

Përpjekje diplomatike për ndalimin e dhunës në Gaza


Gaza
Kreu i Hamasit, Khaled Meshaal, ka shkuar në Egjipt, për të biseduar rreth konfliktit ndërmjet Izraelit dhe Rripit të Gazës.

Ai pritet të bisedojë me shefin e inteligjencës egjiptiane, si dhe me kryeministrin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ky i fundit ka thënë se Izraeli duhet të përgjigjet për “masakrën” në Gaza, ku “dhjetëra palestinezë kanë humbur jetën nga sulmet e tij, në katër ditët e fundit”.

Në Uashington, Shtëpia e Bardhë ka bërë thirrje për qetësim të situatës, por ka mbrojtur të drejtën e Izraelit për t’u vetëmbrojtur.

Zyrtarët palestinezë në Uashington kanë kritikuar përgjigjen e Shteteve të Bashkuara, duke thënë se Izraeli ka shkaktuar përshkallëzimin e konfliktit me vrasjen e shefit ushtarak të Hamasit, Ahmed al-Jaabari.

Rreth 40 palestinezë dhe tre izraelitë kanë humbur jetën në dhunën që ka pasuar vrasjen e së mërkurës.

Hamasi është një lëvizje islamike, e cila kontrollon Rripin e Gazës qysh në vitin 2007.
XS
SM
MD
LG