Ndërlidhjet

Disa protestues janë plagosur gjatë përleshjeve me policinë në Sofje të Bullgarisë.

Kryeqyteti bullgar është përfshirë nga protestat, të cilat fillimisht ka qenë kundër çmimeve të larta të energjisë elektrike, por që tani janë shndërruar në protesta kundër qeverisë së qendrës së djathtë.

Rreth 2,000 protestues janë tubuar në qendër të Sofjes të martën, duke bërë thirrje për dorëheqjen e qeverisë.

Protestuesit kanë bllokuar bulevardin qendror dhe kanë hedhur gurë në drejtim të autoritete policore, të cilat më pas kanë përdorur shkopinjtë për të shpërndarë turmën.

Protestat janë më të mëdhatë në 15 vjet dhe ndodhin vetëm disa muaj para zgjedhjeve parlamentare, të parapara për korrik.

Kryeministri Boyko Borisov ka premtuar se do të ulë koston energjisë dhe se do të revokojë licencën e kompanisë çeke për shpërndarje të rrymës.

Të hënën, Borisov ka shkarkuar edhe ministrin e Financave të vendit.
XS
SM
MD
LG