Ndërlidhjet

Davies: Rezistenca ndaj antibiotikëve, katastrofë për mjekësinë


Fotografi ilustruese
Rezistenca ndaj antibiotikëve do të shënonte një kërcënim katastrofik ndaj mjekësisë dhe do të nënkuptonte kërcënim edhe për jetën e pacientëve nga infeksionet post-operative, ka tërhequr vërejtjen Sally Davies, zyrtare e lartë e shëndetësisë në Angli, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.

Ajo ka bërë thirrje për një aksion global për të luftuar rezistencën ndaj antibiotikëve dhe për të mbushur vakumin e mundshëm me ilaçe të reja që do të trajtonin infeksionet.
XS
SM
MD
LG