Ndërlidhjet

Serbi: Në përvjetorin e sulmeve të NATO-s, Daçiqi i nderon të rënët


Ivica Daçiq
Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, sot në 14 vjetorin e bombardimeve të NATO-s, kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë, ka vendosur kurorë në përmendoren e pjesëtarëve të ushtrisë së ish Jugosllavisë, në komunën beogradase, Rakovica.

“Kanë kaluar 14 vite nga bombardimet e Jugosllavisë dhe në ditën e sotme, të gjithë duhet t’i përkujtojmë ata, që e dhanë jetën për mbrojtjen e atdheut”, u tha Daçiq gazetarëve, pas vendosjes së kurorës.

Mëtutje, ai ka theksuar se Serbia, në të ardhmen, duhet të ketë politikë të tillë, e cila qytetarëve të vet u siguron që të jetojnë në vendin e tyre, e jo të vdesin për të.

“Problemet që kanë ekzistuar në të kaluarën, ekzistojnë edhe sot dhe për këtë arsye është e nevojshme pajtueshmëria e plotë e të gjithë faktorëve politikë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës”, tha Daçiq.
XS
SM
MD
LG