Ndërlidhjet

Shqipëri: E majta në avantazh të thellë


Kryesocialisti Edi Rama
Në Shqipëri, ndërsa janë numëruar afër 80 për qind e kutive të votimit, rezultatet e deritanishme tregojnë se koalicioni i majtë i drejtuar nga Edi Rama, është në epërsi, raporton VOA.

Në nivel kombëtar, e majta llogaritet të jetë, sipas këtyre të dhënave, afër 16 pikë më shumë se koalicioni i djathtë, i udhëhequr nga kryeministri Sali Berisha.

Opozita ka ruajtur epërsinë në 10 qarqe të vendit, me përjashtim të Kuksit. Ndërsa, në qarkun e Dibrës, ku numërimi ka përfunduar, rezultati është ndarë në mënyrë të barabartë, nga tre mandate për secilin koalicion.

Vëzhguesit ndërkombëtarë, në vlerësimin e tyre paraprak, kanë thënë se zgjedhjet kanë qenë aktive dhe konkurruese, por mosbesimi mes forcave politike ka dëmtuar mjedisin.

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri janë mbajtur të dielën.
XS
SM
MD
LG