Ndërlidhjet

SHBA feston 237-vjetorin e pavarësisë


Ilustrim
Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 237-vjetorin e pavarësisë.

Më 4 korrik të vitit 1776, 13 kolonitë e para amerikane kanë shpallur pavarësinë nga Mbretëria Britanike.

Dita e Pavarësisë tradicionalisht festohet me fishekzjarre, parada, koncerte festive dhe tubime e këngë patriotike.

Shumë amerikanë festojnë Ditën e Pavarësisë edhe me darka familjare.
XS
SM
MD
LG