Ndërlidhjet

Forcat egjiptiane thonë tash kontrollojnë të dy kampet


Forcat e rendit gjatë përleshjeve të sotme
Forcat e sigurisë në Egjipt kanë deklaruar se tani kanë në kontroll në tërësi të dy kampet që ishin krijuar nga përkrahësit e Vëllazërisë Myslimane dhe të cilët kërkojnë kthimin në pozitën e presidentit të Muhamad Morsi.

Morsi ishte hequr nga pushteti më 3 korrik nga ushtria e këtij vendi e cila më pas e krijoi një qeveri të përkohshme.

Gjatë përkeshjeve që po vazhdojnë edhe në këto momente, zyrtarisht raportohet për së paku 149 të vrarë.

Televizioni shtetëror ka raportuar se kampi më i madh, ai që gjendej afër xhamisë Rabaa al-Adawiya, është pastruar pasi përkrahësve të Morsit ju është dhënë mundësia që të largohen pa u sulmuar.

Kampi tjetër, më i vogël është pastruar nga protestuesit më herët gjatë të mërkurës.
XS
SM
MD
LG