Ndërlidhjet

Siri: Inspektorët e OKB-së arritën në Liban


Një nga makinat e inspektorëve të OKB-së në Damask
Inspektorët e Kombeve të Bashlkuara, që në Siri kanë zhvilluar hetime lidhur me dyshime për sulm kimik afër kryeqytetit Damask, sot herët në mëngjes janë larguar nga ky vend dhe kanë arritur në Liban.

Inspektërot e kanë kompletuar mbledhjen e dëshmive gjatë ditës së djeshme dhe pritet që t’i fillojnë analizat e mostrave, diku në Evropë.

Ata janë larguar me anijet e Marinës së Shteteve të Bashkuara, që janë të vendosura në pjesën lindore të Mesdheut, dhe janë të armatosura me raketa.

Kombet e Bashkuara ende nuk kanë shpallur se kur do të mund të paraqitej raporti i inspektorëve, të cilët në Siri kanë bërë inspektime katërditëshe.
XS
SM
MD
LG