Ndërlidhjet

Qeveria dënon vrasjen e pjesëtarit të EULEX-it


Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi.
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër sulmin e armatosur kundër pjesëtarëve të EULEX-it, në afërsi të Zveçanit, ku si pasojë ka humbur jetën një pjesëtar i misionit evropian.

“Ky sulm kundër pjesëtarëve të EULEX-it është një akt i shëmtuar dhe qyqar kundër sundimit të rendit dhe ligjit edhe në atë pjesë të territorit të Republikës së Kosovës dhe si i tillë është i dënueshëm nga qytetarët dhe institucionet e Kosovës”.

“Qeveria, në bashkëpunim me EULEX-in, KFOR-in dhe partnerët tjerë ndërkombëtarë është e vendosur që të vazhdojë t’i kryejë obligimet e veta kushtetuese dhe ligjore për fuqizimin e sundimit të rendit dhe ligjit në tërë territorin e Kosovës, me theks të veçantë edhe në pjesën veriore të vendit”, thuhet në deklaratën e Thaçit.

Ai po ashtu ka kërkuar nga organet kompetente që menjëherë të ndërmarrin të gjitha masat e domosdoshme që kryerësit e këtij akti që ka ndodhur sot, të nxirren para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar.
XS
SM
MD
LG