Ndërlidhjet

Policia ndalon protestën e gazetarëve në Shkup


Ilustrim
Gazetarët në Maqedoni, që kanë planifikuar të protestojnë kundër burgosjes së kolegut të tyre, Tomisllav Kezharovski, janë penguar të mblidhen para Muzeut në Shkup.

Kordoni i policisë ka penguar protestën e gazetarëve dhe kur këta të fundit kanë bërë përpjekje të çajnë kordonin, janë thirrur forcat speciale.

Këshilli për lirimin e gazetarit Tomisllav Kezharovski ka thirrur protesta paqësore, pesë minuta pas orës 12.

Të hënën, Gjykata Themelore në Shkup ka dënuar Kezharovskin, gazetar i së përditshmes “Nova Makedonija”, me katër vjet e gjysmë burg, për zbulimin e identitetit të një dëshmitari të fshehur në një rast të vrasjes.

Kezharovski është arrestuar në muajin maj për artikullin që ka shkruar në vitin 2008.
XS
SM
MD
LG