Ndërlidhjet

Policia, me plan sigurie për ditën e zgjedhjeve


Ilustrim
Më shumë se pesë mijë e pesëqind policë kosovarë do të jenë në detyrë më 3 nëntor, me rastin e mbajtjes së zgjedhjeve lokale në Kosovë.

Zyrtarët e Policisë deklarojnë se në bazë të planit operacional, janë marrë të gjitha masat që gjendja e sigurisë të jetë e qetë.

“Janë marrë të gjitha masat nga ana e policisë, për kryerjen e të gjitha detyrave policore që ndërlidhen me procesin zgjedhor dhe janë bërë disa përgatitje në të gjitha drejtoritë rajonale. Faza e tretë e planit nënkupton ditën ‘Z’, apo ditën e zgjedhjeve ku kryesisht aktivitetet e policisë janë përcjellja e materialit sensitiv nga depot nëpër qendrat e votimit dhe menaxhimi i situatës së sigurisë në qendrat e votimit”, tha Brahim Sadriu, zëdhënës i Policisë së Kosovës.

Nga ana tjetër, edhe zyrtarët e EULEX-it, thanë se policia e EULEX-it do të mbështesë Policinë e Kosovës me rastin e mbajtjes së zgjedhjeve lokale dhe do të jetë në gjendje gatishmëri për çdo gjë.

Zëdhënësi EULEX-it, Blerim Krasniqi, shpjegoi për Radion Evropa e Lirë se që nga shtatori, misioni ka punuar me Policinë e Kosovës sa i përket përgatitjeve për zgjedhjet dhe ka dhënë këshilla për hartimin e planit operacional të Policisë së Kosovës.

EULEX-i, tha Krasniqi, do t’i kushtojë vëmendje të veçantë veriut të Kosovës me rastin e zgjedhjeve dhe për këtë arsye, u shpreh ai, do të rritet prania e policisë në veri gjatë zgjedhjeve.

“Këshilltarët rajonalë dhe mobilë të EULEX-it, si dhe këshilltarët kryesorë të nivelit qendror, janë në detyrë këtë të diel. Në kapacitetin e tij ekzekutiv, EULEX-i do të shërbejë si reagues i dytë në rast të incidenteve të sigurisë. Duhet theksuar se çdo veprim do të koordinohet ngushtë me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in”, deklaroi Krasniqi.

Bëhet e ditur se EULEX-i, do të sigurojë mbështetje logjistike për misionin vëzhgues të BE-së, dhe gjithashtu do të japë mbështetje logjistike për personelin e OSBE-së në administrimin e tyre të zgjedhjeve.

Me rastin e zgjedhjeve lokale, më tre nëntor, autoritetet e rendit thanë se kanë plan unik operacional për gjithë vendin, duke hedhur poshtë zërat se për pjesën veriore të Kosovës ka plane të veçanta.

“Për gjithë territorin e vendit është plani i njëjtë, edhe në veri edhe në të gjitha pjesët e territorit, është plani policor. Edhe Drejtoria rajonale e veriut i ka ndërmarrë masat edhe i ka detyrat konkrete konform planit sa i përket zgjedhjeve. Në veri do të kemi bashkëpunim dhe mbështetje nga EULEX dhe KFOR”, bëri të ditur Brahim Sadriu.
  • 16x9 Image

    Arton Konushevci

    Arton Konushevci merret me gazetari që nga viti 2001. Në vitin 2007 ka filluar të punojë si korrespondent i Radios Evropa e Lirë. Jeton në Prishtinë, është i martuar dhe ka dy fëmijë.

XS
SM
MD
LG