Ndërlidhjet

Rreth i ri bisedimesh midis Iranit dhe fuqive botërore


Iran
Rrethi i ri i bisedimeve midis Iranit dhe komunitetit ndërkombëtar, në lidhje me programin bërthamor të Republikës Islamike, nis sot në Gjenevë.

Zyrtarët nga Irani dhe gjashtë fuqitë botërore – Shtetet e Bashkuara, Rusia, Franca, Britania, Kina dhe Gjermania – do të zhvillojnë dy ditë negociata.

Ditë më parë, kryenegociatori i Iranit, Javad Zarif, ka thënë se këtë javë mund të arrihet marrëveshja kornizë.

Perëndimi dyshon se aktiviteti bërthamor i Iranit ka për qëllim krijimin e armës atomike, por akuzat hidhen poshtë nga Republika Islamike.
XS
SM
MD
LG