Ndërlidhjet

Krishtlindja e parë nën Papa Françeskun


Ilustrim
Në Vatikan ka nisur festimi i Krishtlindjeve për herë të parë nën udhëheqjen e Papa Françeskut.

Mijëra pelegrinë do të ndjekin meshën e mesnatës, njërën nga më madhështoret në liturgjinë katolike.

Të mërkurën në mesditë, Papa do të bëjë bekimet tradicionale nga ballkoni i Bazilikës së Vatikanit.

Më 25 dhjetor, të krishterët katolikë në gjithë botën kremtojnë lindjen e Krishtit.

Në kishat e Lindjes, kjo ngjarje shënohet më 7 janar, për shkak të kalendarit Julian.

Autoritetet kosovare kanë ururar besimtarët e krishterë, duke bërë thirrje për paqe dhe tolerancë.
XS
SM
MD
LG