Ndërlidhjet

Papa lutet për paqe në vendet e konfliktit


Vatikan - Papa Françesku
Papa Françesku ka thirr për lejimin e dërgimit të ndihmës huminatare në Siri dhe “harmoni sociale” në Sudanin Jugor në paraqitjen e tij të parë “Urbi et Orbi” (për qytetin dhe për botën).

I pari i kishës katolike po ashtu u lut për ndihmë hyjnore për shpëtimin e fëmijëve luftëtarë që u është “grabitur fëmijëria” dhe për paqe në Republikën Qendrore Afrikane e cila sipas tij “shpesh është harruar dhe neglizhuar”.

Dhjeta mijëra turistë dhe roman ishin të pranishëm në Sheshin e Shën Petrit për të dëgjuar fjalimin dhe bekimin që Papa dhuroi nga ballkoni i bazilikës.

Papa Françesku, i cili po shënon Krishtlindjet e tij të para si udhëheqës i kishës katolike, ka festuar të martën meshën e tij të parë të Krishtlindjeve në Vatikan.

Françesku është ngritur në popullaritet dhe ndikim këtë vit, pas një viti të papatit të tij, me stil të të përulurit dhe sensin e humorit.
XS
SM
MD
LG