Ndërlidhjet

Fyle: Ditë historike e Serbisë në rrugën e saj për në BE


Stefan Fyle
Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, ka vlerësuar se dita e sotme, në të cilën Serbia i ka filluar negociatat me BE-në për pranin, është “historike”.

Kjo është “ditë histoikre në rrugën për në BE”, ka shkruan zoti File në rrjetin Twitter, dhe është shprehur se “bisedimet për anëtarësim me të vërtetë kanë filluar”.

Ai mëtutje, i ka uruar Serbisë fillimin e bisedimeve.

Në Bruksel sot ka filluar konferenca e parë ndërqeveritare Bashkimi Evropian – Serbia, me të cilën kanë filluar negociatat për pranimin e Serbisë në BE.
XS
SM
MD
LG