Ndërlidhjet

Mbyllen zgjedhjet kaotike në Tajlandë

  • RFE /RL

Tajlandë, foto nga arkivi
Protestuesit opozitarë kanë bllokuar votimin në mijëra qendra të votimit në Tajlandë të dielën, duke shkaktuar skena zemërimi në kryeqytet, rreth procesit i cili ka zhytur këtë mbretëri në një bllokadë politike.

Përkundër faktit se me javë të tëra pati demonstrata masive në rrugët e Bangkokut, që për qëllim kishin largimin e kryeministres nga zyra, Yingluck Shinavatra megjithatë pritet të zgjat pushtetin e familjes së saj miliardere.

Për shkak të problemeve që penguan procesin e votimeve, sipas medieve ndërkombëtare, pritet që rezultati i zgjedhjeve të del, të paktën, pas disa javësh.

Pak besojnë se zgjedhjet do të zgjidh krizën e thellë politike, në të cilën është përfshirë mbretëria, prej se vëllai i kryeministres Thaksin Shinavatra, është përmbysur nga pushteti, pas një puçi ushtarak në vitin 2006.

Votimi sipas komisionit zgjedhor është penguar në një të pestën e zonave elektorale, edhe pse nuk për ndonjë incident të madh të dhunshëm, marr parasysh përleshjet e së shtunës, një ditë para zgjedhjeve, ku protestuesit opozitar dhe forcat e rendit kishin shkëmbyer zjarr me armë të ftohta.

Shtatë persona ishin lënduar nga përleshjet që ngjan një ditë para zgjedhjeve të sotme.

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Tajlandë, Supacha Somchareon, tha në një konferencë për medie të dielën se procesi zgjedhor ishte i tensionuar, dhe si rezultat jo të gjitha qendrat e votimit kanë qenë të hapura.

"Në total kemi 93,052 qendra të votimit gjithandej shtetit. Mirëpo vetëm në 83,813 prej tyre është votuar të dielën. Kjo i bie se 89% e vendvotimeve kanë qenë funksionale”, ka thënë Somchareon.

Pas mbylljes së vendvotimeve, zyrtarët kanë hasur në pengesa për të dërguar materialet zgjedhore në qendrat e numërimit të votave.

Kampi opozitar ka falënderuar protestuesit dhe të gjithë përkrahësit për bllokimin e procesit në ditën e zgjedhjeve.

Subjekti më i madh opozitar, Partia Demokratike, e cila ka bojkotuar këtë cikël zgjedhor, njoftoi se është duke mbledhur prova për të kërkuar anulimin e zgjedhjeve.

Ne po bëjmë gati provat dhe të gjitha informatat që kemi, dhe do të kërkojmë nga gjykata që t’i shpall të pavlefshme këto zgjedhje”, ka thënë nënkryetari i partisë demokratike Ongart Klampaiboon.

Protestuesit ndërkaq janë zotuar se do të vazhdojnë me demonstratat e tyre kundër Yingluck dhe bllokimin e rrugëve në Bangkok, pavarësisht se rezultatit që do të del nga zgjedhjet, nëse ato nuk anulohen nga gjykata.

“Fituesi i këtyre zgjedhjeve, nuk e përfaqëson popullin tajlandez”, ka thënë prijësi i protestave Suthep Thaugsuban.

Afro 130 mijë policë janë angazhuar për të siguruar zgjedhjet e së dielës në Tajlandë, të shpërndarë gjithandej shtetit.

Mirëpo për shkak të numrit të madh të qendrave të votimit, sipas medieve ndërkombëtare, protestuesit nuk e kanë pasur të vështirë që të marrin nën kontroll ato vendvotime që ruheshin nga një numër i vogël i forcave të rendit.

Për shkak të trazirave politike në Tajlandë, pritet të pësojë sektori i turizmit në këtë shtet, ku autoritetet thonë se humbjen do të jenë miliardëshe.(f.aliu)
XS
SM
MD
LG