Ndërlidhjet

Raportet nga qyteti lindor i Ukrainës, Donetsk, bëjnë me dije se një person është vrarë në përleshjet e mbrëmshme mes protestuesve pro-rus dhe të tjerëve që protestuan kundër marrjes së Krimesë nga ana e Rusisë.

Disa të lënduar ndërkaq, janë dërguar në spital. Zyrtarët shëndetësor lokalë, e kanë konfirmuar vdekjen e një personi. Organizatorët e mitingut që janë pro-Bashkimit Evropian thonë se i vrari është nga grupi i tyre.

Raportet bëjnë me dije se në këtë protestë, ishin të pranishëm qindra protestues të ndarë në dy tabore.

Policia ka bërë përpjekje që të mbajë turmat larg njëra-tjetrës, por, protestuesit kanë arritur që të thejnë kordonin e policisë. Përleshjet e mbrëmshme në Donetsk mund t'i shihni në videon e publikuar nga "Vice News", një agjenci lajmesh në internet.

XS
SM
MD
LG