Ndërlidhjet

Obama përjashton aksionin ushtarak në Ukrainë


Presidenti i SHBA-së, Barack Obama.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka përjashtuar çdo aksion ushtarak të SHBA-së në Ukrainë.

“Nuk do të bëjmë ekskursion ushtarak në Ukrainë. Ajo që do të bëjmë është të moblizojmë të gjitha burimet tona diplomatike për të siguruar një koalicion të fuqishëm ndërkombëtar, i cili dërgon mesazhin e qartë, se Ukraina duhet të vendosë vetë për fatin e saj. Aktualisht, Rusia po shkel ligjin ndërkombëtar dhe sovranitetin e një vendi tjetër”, ka thënë Obama për televizionin NBC.

Rusia, ditë më parë, ka aneksuar rajonin ukrainas të Krimesë.
XS
SM
MD
LG