Ndërlidhjet

Rusia e zhgënjyer me SHBA-në rreth vlerësimit të bisedimeve


Foto gjatë takimit në Gjenevë
Ministria e jashtme ruse e ka lëshuar një deklaratë përmes së cilës thotë se është e zhgënjyer me vlerësimin që i është bërë takimit të së enjtes në Gjenevë, në mes të përfaqësuesve të Rusisë, Ukrainës, Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian.

Deklarata e lëshuar sot e fajëson Uashingtonin që sipas Rusisë, po përpiqet që ti “shfajësoj” autoritetet ukrainase në Kiev, për përdorimin e forcës kundër pro-rusëve në Ukrainën Lindore.

Deklarata bën me dije se Rusia po fajësohet pa bazë, për situatën e tanishme në Ukrainën Lindore.

Rusia e ka akuzuar Rusinë duke thënë se në deklaratat e fundit, zyrtarët amerikanë kanë përmendur sanksione të mëtutjshme ndaj Rusisë.
XS
SM
MD
LG