Ndërlidhjet

A mund të shkelin kompanitë amerikane sanksionet ndaj Rusisë?

  • RFE /RL

Kur mijëra tifozë kanë mbushur arenën Hartwall të Helsinkit javën e kaluar, për të dëgjuar bendin amerikan Nine Inch Nails, ata sigurisht se nuk kanë menduar për industrialistët rusë që zotërojnë sallën.

Me siguri as organizatorët e koncertit, të cilët është dashur të llogarisin faktin se tre pronarët e arenës – bashkëpunëtorë miliarderë të presidentit rus, Vladimir Putin – janë goditur me sanksione nga Shtetet e Bashkuara, në përgjigje të krizës në Ukrainë.

Shumë kompani dhe ndërmarrje amerikane, duke vazhduar me punën e tyre, mund të shkelin pa dashje sanksionet e SHBA-së. Ato shpesh e gjejnë veten duke hyrë në një fushë të minuar ligjore, pasi faktorizojnë pronarët e bizneseve ruse.

“Ky është një shqetësim i madh”, thotë Serena Moe, eksperte për sanksione pranë zyrës ligjore Wiley Rein, në Uashington.

Zinxhiri kompleks i pronësisë dhe kontrollit që përshkon ekonominë ruse, është duke shkaktuar ankthe te bizneset amerikane në një varg sektorësh, përfshirë energjinë dhe bankat, thonë avokatët e sanksioneve në Uashington, të cilët kanë folur për Radion Evropa e Lirë.

Cortney O'Toole Morgan, avokate në Husch Blackwell, thotë se firma e saj ka pranuar tri ose katër thirrje nga kompanitë e shqetësuara për strukturat e pronësisë ruse.

“Ato bëjnë përpjekje të kuptojnë nëse mund të vazhdojnë dhe nga ku vijnë financimet”, shpjegon Morgan.

Deri më tash, Shtetet e Bashkuara kanë sanksioniar zyrtarë të lartë rusë dhe biznesmenë të pasur, të cilët janë të afërt me Putinin, si dhe disa kompani.

Por, pasuria dhe ndikimi i individëve të sanksionuar ka bërë që bizneset në SHBA të ekzaminojnë lidhjet e tyre në vend.

“Klientët e mij nuk bëjnë transaksione me Vladimir Yakuninin. Ata bëjnë transaksione me subjektet në të cilat ai mund të ketë interes”, thotë Richard Matheny, partner në formën ligjore Goodwin Procter, i cili është kontaktuar nga dhjetëra klientë në lidhje me sanksionet ndaj Rusisë.

Yakunin, udhëheqës me ndikim i Hekurudhave Ruse, është në mesin e 45 individëve dhe 19 firmave që administrata Obama ka sanksionuar me ngrirje asetesh dhe bllokim vizash, për shkak të aneksimit të Krimesë nga Moska.

Kur një individ futet në listën e sanksioneve amerikane, ai bëhet automatikisht i paligjshëm për shtetasit dhe bizneset amerikane që duan të angazhohen në transaksione me entitete, në të cilat ai individ ka aksione prej 50 për qind ose më shumë.

Nëse aksionet e individit janë më pak se 50 për qind, shtetasit dhe kompanitë amerikane mund të bëjnë biznes me të.

Departamenti i Thesarit, megjithatë, ka autoritetin të sanksionojë subjektet për të cilat konsideron se kontrollohen nga individë të sanksionuar, edhe nëse ata nuk zotërojnë zyrtarisht 50 për qind të aksioneve.(v.tela)
XS
SM
MD
LG