Ndërlidhjet

Irak: Militantët marrin nën kontroll edhe Tikritin


Irak
Raportet thonë se militantët e lidhur me Al Kaidën kanë marrë nën kontroll qytetin Tikrit të Irakut.

Uzurpimi i Tikritit vjen një ditë pasi luftëtarët e grupit Shteti Islamik i Irakut dhe Levant kanë marrë nën kontroll Mosulin, qytetin e dytë më të madh në Irak, dhe pjesën më të madhe të provincës Nineveh.

Rreth 500,000 njerëz thuhet të kenë lënë tashmë Mosulin.

Kryeministri i Irakut, Nuri al-Maliki, ka kërkuar nga Parlamenti që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme.
XS
SM
MD
LG