Ndërlidhjet

Thaçi, i zhgënjyer me “veprimin e turpshëm” në veri


Kryeministri në largim, Hashim Thaçi.
Kryeministri në largim i Kosovës, Hashim Thaçi, në emër të Qeverisë, ka shprehur zhgënjimin e tij, në lidhje me, siç ka thënë, veprimin e turpshëm të rivendosjes së barrikadës mbi urën e lumit Ibër, gjatë pasdites së djeshme.

“Kjo lojë e turpshme dhe e rrezikshme, por mbi të gjitha antiligjore, është e papranueshme për vlerat e shoqërisë dhe shtetit tonë demokratik. Ata që janë përgjegjës për këto veprime antiligjore, do të përballen me ligjin herët apo vonë. Liria e lëvizjes është e drejtë fundamentale dhe ajo nuk mund të cenohet nga askush”, ka thënë Thaçi.

Mëngjesin e së mërkurës, banorët e veriut kanë hequr barrikadën nga ura qendrore e Ibrit, por disa orë më vonë ata kanë vendosur vazo betoni, duke thënë se lëvizja mund të bëhet vetëm për këmbësorë dhe jo për automjete.
XS
SM
MD
LG