Ndërlidhjet

Gjobat në trafik ulin numrin e aksidenteve


Prishtina në mbrëmje

Rigoroziteti dhe shtimi i gjobave në komunikacion gjatë dy muajve të fundit nga ana e Policisë së Kosovës, ka bërë që numri i aksidenteve në komunikacion të shënojë rënie të lehtë, thonë përfaqësues të Policisë Kosovës.

Policia e Kosovës me qëllim të ngritjes së nivelit të sigurisë në trafik kishte filluar aplikimin e planit sezonal veror, përmes së cilit ka treguar zero tolerancë ndaj shkelëse të ligjit të komunikacionit rrugor.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, tregon se fushatat për siguri në komunikacion e ndërmarra nga autoritetet e rendit, kanë bërë që të bie numri i aksidenteve në trafik.

“Bazuar në analizën e këtyre planeve konkrete, siç ishte java e sigurisë në trafik dhe plani aktual i sezonës verore kemi kuptuara se sa ishte shifra e aksidenteve me pasoja fatale në ngritje mbi 60 për qind, ajo ka shënuar rënie të lehtë”, tregon Kelani.

Të dhënat e aksidenteve në komunikacion, sipas Policisë së Kosovës, para fillimit të fushatës për sigurinë në trafik kanë qenë mjaft shqetësuese.

Sipas statistikave të Policisë së Kosovës vetëm në katër mujorin e parë të këtij viti 44 persona kishin humbur jetën në komunikacion e që ishte një rritje prej 37.5 për qind, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Sipas Kelanit, faktori kryesor i cili ka ndikuar në këto aksidente me fatalitet ka qenë tejkalimi i shpejtësisë nga ngasësit e automjeteve.

“Analizat tona tregojnë se faktorë më kontribuues në shkaktimin e aksidenteve me pasoja fatale, por edhe ato më dëme materiale është mosrespektimi i shenjave të komunikacionit rrugorë, siç është tejkalimi i shpejtësisë, mos përshtatja e kushteve dhe kundërvajtjeve tjera që janë përcjell në trafik”, tregon Kelani.

Në anën tjetër, Kamer Seferi instruktor në auto shkollën “Instruktori” në Prishtinë, thekson se aksidenteve në komunikacion i ka kontribuar edhe mungesa e sinjalizimit në disa rrugë, apo vendosja e shenjave të gabuara.

“Ka gabime, ka shenja që janë vendosur para 20 vjetëve dhe kanë mbetur aty, për shembull kur e kalon hekurudhën në një vend është shenja kalim mbi binar hekurudhor me nivel mbrojtës apo gjysmë mbrojtës, atje shenja është që nuk ka mbrojtës fare. Ka shumë gabime, janë disa shenja vend e pa vend, janë disa shenja që as në libra nuk janë”, thotë Seferi.

Policia e Kosvës apelon te qytetarët për respektim të Ligjit të komunikacionit në të kundërtën ata do të ndërmarrin masa ndaj të gjithë shkelëse të ligjit, duke përfshirë edhe këmbësorët me qëllim të parandalimit të aksidenteve.

Ndërkaq, njohës të komunikacionit konsiderojnë se Policia e Kosovës, njësia e trafikut, duhet të shqiptojë dënime për të gjitha ata që nuk respektojnë shenjat e komunikacionit.

  • 16x9 Image

    Luljeta Krasniqi - Veseli

    Luljeta Krasniqi, e lindur më 02.05.1981. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 2005. Për një kohë të gjatë ka punuar si gazetare në Agjencinë e lajmeve Kosovalive. Ekipit të Radios Evropa e Lirë i është bashkuar në vitin 2008.

XS
SM
MD
LG