Ndërlidhjet

Maqedoni: Kryeministri dhe lideri opozitar - në gjykatë


Pamje nga një pjesë e Shkupit
Pamje nga një pjesë e Shkupit

Një gjykatë në Maqedoni është në dëgjim të një padie private nga kryeministri, Nikolla Gruevski, kundër liderit opozitar, Zoran Zaev, për shkak se ky ka paraqitur shpifje të dyshuara lidhur me shitjen e një banke.

Zoti Gruevski po kërkon dëmshpërblim prej 50 mijë eurove, nga lideri i Partisë Socialdemokrate në opozitë, Zoran Zaev, raporton AP nga Shkupi. Të dy ata janë paraqitur dje në gjykatë.

Më herët zoti Zaev kishte pretenduar se ka dyshime se Nikolla Gruevski ka marrë ryshfet nga një biznesmen serb, në vitin 2004, për ta lehtësuar shitjen e një banke private për të.

Nikolla Gruevski i ka hedhur poshtë këto akuza.

XS
SM
MD
LG