Ndërlidhjet

Mjeku nga Kongoja nderohet me Çmimin Saharov


Denis Mukwege

Mjeku nga Kongoja, Denis Mukwege, është nderuar sot me Çmimin Saharov.

Sptiali i mjekut Mukwege i ka trajtuar mijëra viktima të dhunimeve masive në Republikën Demokartike të Kongos.

Dy kandidatët e tjerë për këtë çmim prestigjioz ishin Lëvizja properëndimore Euromaidan në Ukrainë dhe aktivistja për të drejtat e njeriut në Azerbajxhan, Leyla Yunus.

Këtë çmim e jep çdo vit Parlamenti Evropian për ata që veprojnë në mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe lirisë së të shprehurit.

Çmimi bartë me vete edhe shumën prej 50 mijë eurosh.

XS
SM
MD
LG