Ndërlidhjet

17 vjet nga Epopeja e UÇK-së


(Ilustrim)

Nën patronatin e Qeverisë së Kosovës sot nis manifestimi tradicional “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, i cili zgjat tre ditë me radhë në përkujtim të Adem Jasharit, që njihet edhe si komandant legjendar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe familjes së tij.

Shtatëmbëdhjetë vjet më parë në Prekaz të Skenderajt, gjatë një sulmi të forcave serbe të sigurimit në këtë fshat, u vranë më shumë se pesëdhjetë anëtarë të familjes së Adem Jasharit.

Sot gjatë ditës, Kompleksin Memorial Adem Jashari në Prekaz, po e vizitojnë udhëheqës institucionesh dhe liderë të partive politike të Kosovës.

XS
SM
MD
LG