Ndërlidhjet

Qyteti Nimrud


Qeveria e Irakut ka bërë të ditur se militantët e Shtetit Islamik (IS) kanë nisur të demolojnë mbetjet e qytetit antik asirian, Nimrud, në veri të Irakut.

Zyrtarë të ministrisë kanë thënë se nuk e dinë ende shkallën e shkatërrimit të qytetit historik, i cili është themeluar 3,300 vjet më parë me emrin antik Kalhu dhe ka qenë njëri nga gurët e çmuar të epokës asiriane.

Shkatërrimi i mbetjeve të Nimrudit – që është emri i mëvonshëm arab i qytetit – vjen një javë pasi militantët e Shtetit Islamik kanë publikuar një video, e cila i tregon ata duke thyer artefakte të vlefshe asiriane në muzeun e Mosulit.

Nimrud është konsideruar si një nga gjetjet më të mëdha arkeologjike të shekullit 20. Më 1988, një ekip i arkeologëve ka gjetur atje një koleksion të bizhuterive të lashta.

XS
SM
MD
LG