Ndërlidhjet

Bruksel: Parlamenti Evropian miraton rezolutën për Shqipërinë


Parlamenti Evropian (PE), ka aprovuar me 645 vota pro, rezolutën e raportuesit Knut Fleckenstein për progresin e integrimit evropian të Shqipërisë.

Kjo rezolutë i kërkon Shqipërisë që të bëjë më shumë përpjekje për plotësimin e 5 kritereve të përcaktuara nga Komisioni Evropian për hapjen e negociatave të anëtarësimit të vendit.

Ndonëse ka patur debate të gjata gjatë së martës, deputetët e miratuan projekt-rezolutën e paraqitur nga raportuesi i Shqipërisë në PE, Knut Flackenstein.

Rezoluta me 30 pika, përmbledh ecurinë e Shqipërisë në rrugën e integrimit evropian.

Marrëveshja e dekriminalizimit, e cila është nënshkruar mes Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike, reforma në drejtësi, lufta kundër krimit dhe korrupsionit, situata e medias publike dhe asaj private, si dhe ndihmesa e Shqipërisë në stabilitetin e rajonit, janë disa prej ecurive dhe problematikave të paraqitura në këtë rezolutë.

Gjatë prezantimit të progres-raportit të 2014-ës për Shqipërinë, Knut Flackenstein tha se duhet mbështetje nga të gjitha palët për plotësimin e 12 prioriteteve kyçe.

Sipas tij, 5 nga pikat kryesore të rezolutës nuk janë përmbushur ende nga Shqipëria. Ai theksoi se pikat kryesore të pazgjidhura janë: lufta ndaj korrupsionit, reforma në administratën publike si dhe lufta ndaj krimit të organizuar.

Eduard Kukan, duke folur rreth progres-raportit të Shqipërisë, tha se politika konfrontuese është pengesa kryesore për të ecur përpara në rrugën drejt integrimit, dhe bëri thirrje për më shumë bashkëpunim politik.

Ndërkohë, deputeti Kukan, nënvizoi edhe rolin e Shqipërisë në rajon, ku theksoi se takimi i Edi Ramës me homologun e tij serb Aleksander Vuçiq, ishte një shenjë e mirë bashkëpunimi rajonal.

Gjithashtu z. Kukan theksoi se zgjedhjet lokale do të jenë një test i rëndësishëm për reformën e re territoriale, si dhe faktin se sa forcat politike do t’i respektojnë parimet demokratike.

Ndërkaq, edhe shumë deputetë të tjerë që folën rreth progres-raportit, vunë theksin tek plotësimi i pikave kryesore të rezolutës, dhe theksuar se është ende herët që Shqipëria të aderojë në Bashkimin Evropian.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG