Ndërlidhjet

Blatter sërish në krye të FIFA-s

  • RFE /RL

Sepp Blatter

Sepp Blatter është rizgjedhur president i Federatës Botërore të Futbollit, FIFA, pasi rivali i tij, princi i Jordanisë, Ali bin al-Hussein, është tërhequr pas rrethit të parë të votimeve në Cyrih.

Blatter, në rrethin e parë, nuk ka siguruar dy të tretat e votave të nevojshme, por princi Ali ka vendosur të mos e sfidojë tutje.

Njërit kandidat i janë dashur 140 vota për të fituar në rrethin e parë, por Blatter ka siguruar 133, ndërsa Princi Ali 73.

Votimi është zhvilluar pak ditë pasi shtatë zyrtarë të FIFA-s janë arrestuar në Cyrih, nën akuzat për korrupsion, të ngritura nga Shtetet e Bashkuara.

Prokurorët zviceranë kanë hapur po ashtu hetime për mitmarrje dhe shpëlarje parash, të cilat lidhen me ofertat për organizimin e Kupës së Botës më 2018 në Rusi dhe më 2022 në Katar.

Blatter, 79 vjeç, është përballur me thirrje për dorëheqje. Kryeministri i Britanisë, David Cameron, ka thënë të premten në Berlin se Blatter duhet të largohet “sa më parë, aq më mirë”.

Kreu i Federatës Evropiane të Futbollit, UEFA, Michel Platini, po ashtu i ka kërkuar Blatterit që të ikë.

Ndryshime në udhëheqjen e FIFA-s kanë kërkuar edhe sponsorët kryesorë të Federatës, si Adidas, Coca-Cola, Visa dhe McDonald’s.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ndërkaq, ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për përzierje në punët e FIFA-s.

Duke komentuar skandalin për korrupsion, sfiduesi i Blatterit, princi Ali ka thënë se FIFA ka nevojë për një lidership që “pranon përgjegjësinë për veprimet e saj, nuk e kalon fajin te dikush tjetër dhe rikthen besimin te qindra miliona tifozë të futbollit në gjithë botën”.

Por, Blatter ka gëzuar mbështetjen e Azisë, dy Amerikave dhe Afrikës në zgjedhje, ndërsa princi Ali atë të Evropës.

Ky është mandati i pestë i Blatterit.

Para votimit, ai u ka thënë delegatëve se nuk duhet lejuar që reputacioni i futbollit dhe FIFA-s "të tërhiqet zvarrë nëpër baltë”.

"Ata që janë në shënjestër të hetimeve, që po kryhen nga autoritetet amerikane dhe ato zvicerane, nuk përbëjnë gjithë organizatën”, ka shtuar ai. (v.tela)

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG