Ndërlidhjet

Trump: Do t'i largojmë emigrantët e paligjshëm


Donald Trump

Manjati i pronave të patundshme, Donald Trump, i cili kryeson garën republikane në SHBA për të marrë emërimin për garën presidenciale 2016, ka thënë se emigrantët e paligjshëm do të duhet të largohen nga Amerika, nëse ai zgjidhet president.

Në një interviste për kanalin NBC, Trump ka thënë se “nuk do të ndajmë familjet, por ata duhet të largohen”.

Në Shtetet e Bashkuara vlerësohet se gjenden rreth 11 milionë emigrantë pa dokumente.

Trump ka akuzuar Meksikën se lejon hyrjen e paligjshme në SHBA të “kriminelëve” dhe “përdhunuesve” dhe ka premtuar se do të ndërtojë një mur rrethues të padepërtueshëm përgjatë kufirit SHBA – Meksikë.

XS
SM
MD
LG