Ndërlidhjet

Bisedime të reja mes Gjeorgjisë dhe Rusisë


Foto ilustruese.

Raundi i ri i bisedimeve mes Rusisë dhe Gjeorgjisë për normalizimin të marrëdhënieve, pritet të mbahen në nëntor, në Pragë.

Vendimi për këtë takim është bërë gjatë një bisede telefonike mes zëvendësministrit të jashtëm rus Grigory Karasin dhe përfaqësuese special të Gjeorgjisë, Zurab Abashidze,

Bisedimet Karasin-Abashidze , të cilat kanë për qëllim përmirësimin e raporteve mes Tbilisit dhe Moskës, kanë filluar në Gjenevë, në dhjetor të 2012

Dy politikanët janë takuar disa herë në Pragë që atëherë.

Tbilis kishte ndërprerë marrëdhëniet diplomatike më Moskën, pasi Rusia kishe njohur pavarësinë e territoreve të shkëputura, të Gjeorgjisë, Abkhazia dhe Osetia jugore, pas një konflikti të shkurtë, në Tbilis më 2008.

XS
SM
MD
LG