Ndërlidhjet

Gjykata Speciale për krimet në Kosovë do të ngrihet në Hagë


(©Shutterstock)

Qeveria e Holandës ka bërë të ditur se Gjykata e Posaçme për krime lufte në Kosovë do të ngrihet në Hagë.

Gjykata do të hetojë krimet serioze të kryera në periudhën 1999-2000 nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër pakicave etnike dhe kundërshtarëve politikë, thuhet në deklaratën e Qeverisë holandeze, të cilën e transmeton BBC.

Deklarata pranon se gjykimi i krimeve të luftës “është çështje e ndjeshme në Kosovë”.

“Të dyshuarit e mundshëm mund të shihen nga shtresa të shoqërisë kosovare si luftëtarë të lirisë, ndërsa dëshmitarët mund të ndjehen të kërcënuar në Kosovë”, thuhet në deklaratë.

Gjykata pritet të nisë së operuari këtë vit.

Lexoni edhe këtë:

Salihu: Specialja gjykon krimet e luftës, vrasjet politike dhe krimin e organizuar

XS
SM
MD
LG