Ndërlidhjet

Stuhi e madhe bore në Shtetet e Bashkuara


Shtëpi në SHBA

Uashingtoni dhe pjesa më e madhe e Bregdetit Lindor të Shteteve të Bashkuara janë përfshirë nga një stuhi e madhe dimri, e cila pritet të sjellë deri në 60 centimetra borë në rajon.

Mbi 50 milionë njerëz në disa shtete janë paralajmëruar që të qëndrojnë në shtëpi. Së paku nëntë veta janë raportuar të vdekur në aksidente automobilistike në Karolinën e Veriut, Virxhina, Kentaki dhe Tenezi.

Përpara stuhisë, kryetari i Uashingtonit, Muriel Bowser, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme dhe ka mbyllur shkollat lokale të premten.

“Stuhia ka implikime të jetës dhe vdekjes dhe të gjithë banorët në Distriktin e Kolumbisë duhet ta trajtojnë si të tillë”, ka thënë ai.

Zyrat qeveritare në kryeqytet po ashtu janë mbyllur. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka mbetur në Shtëpinë e Bardhë.

Autoritetet kanë ndërmarrë edhe një hap të rrallë, duke mbyllur sistemin e metrosë.

Bora në Uashington ka kaluar tashmë 25 centimetra, ndërsa kulmin do ta arrijë të dielën, kur meteorologët parashohin deri në 60 centimetra.

Ata kanë thënë se stuhia e borës mund të jetë në mesin e dhjetë më të këqijave në histori.

Gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në së paku dhjetë shtete, nga Arkansas në jug deri në Masaçusets në verilindje.

Së paku 7,600 fluturime janë anuluar, ndërsa mijëra të tjera janë vonuar.

Në Nju Jork, meteorologët kanë thënë se bora mund të arrijë në 45 centimetra.

“Çdo ngasje e panevojshme e makinave duhet të shmanget. Nëse nuk është urgjente, qëndroni larg rrugëve”, ka porositur guvernatori i Nju Jorkut, Bill de Blasio.

Zonat e ulëta të Nju Jorkut dhe Nju Xhërsit – disa prej të cilave janë ende në rindërtim si pasojë e super-stuhisë Sandy në vitin 2012 – mund të përballen me përmbytje, kanë paralajmëruar zyrtarët.

Moti i ftohtë vjen në kontrast të madh me temperaturat e buta që kanë mbizotëruar këtë dimër në Bregdetin Lindor të SHBA-së.

Më 24 dhjetor, Shërbimi Kombëtar i Motit ka raportuar se temperaturat në Parkun Qendror të Nju Jorkut kanë arritur në 22 gradë Celsius, çfarë ka qenë niveli më i lartë për atë ditë qysh në vitin 1871.

Përgatiti: Valona Tela
XS
SM
MD
LG