Ndërlidhjet

Pushteti mësyn presidencën, opozita kërkon zgjedhje


Ilustrim

Pavarësisht kërkesës që opozita në Kosovë i ka bërë presidentes së vendit, Atifete Jahjaga, që ta shpërndajë Kuvendin, dhe në këtë mënyrë të shkohet në zgjedhje të parakohshme, liderët e dy partive të koalicionit qeveritar, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Partisë Demokratike të Kosovës, kanë hedhur poshtë një mundësi të tillë.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministri, Hashim Thaçi, në mënyrë kategorike kanë mohuar mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme, si mënyrë e zgjidhjes së krizës politike në vend.

Këto deklarata kryeministri Mustafa dhe zëvendëskryeministri Thaçi i kanë bërë të premten, në takimin me sindikalistët e vendit.

Ata kanë theksuar se zgjedhjet në Kosovë do të mbahen në vitit 2018, ndërkohë që së shpejti pritet të zgjidhet edhe presidenti i ri i vendit.

Kryeministri Mustafa ka theksuar se së shpejti pritet të mblidhet Kuvendi i Kosovës, për ta zgjedhur presidentin e ri të vendit, ashtu sikurse edhe parashihet me marrëveshjen e koalicionit qeverisës.

“Ne jemi zotuar se do të përmbushim zotimet tona që i kemi dhënë me marrëveshjen e koalicionit”, ka theksuar kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.

Ai ka shtuar se zgjidhja e problemeve të krijuara me kundërshtimet që vijnë nga opozita ndaj marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe demarkacionit me Malin e Zi, duhet të bëhet në tavolinën e bisedimeve.

“Është e domosdoshme që problemet që ne i kemi t’i zgjidhim me dialog të përbashkët... jo në rrugë, jo me gaz lotsjellës, jo me molotov, jo me sjellje vandale dhe me thyerje të pronave të qytetarëve dhe pronës publike, sepse ajo nuk është në interesin e këtij vendi”, ka thënë Mustafa.

Ndërsa zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se kërkesa e opozitës për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës nuk paraqet befasi.

“Ka synime edhe për shpërbërjen e shtetit, e lëre më të Kuvendit. Prandaj, as nuk do të shpërbëhet Kuvendi e as shteti. Të gjithë do të vihemi në mbrojtje të Republikës, me një dialog të mirëfilltë, sepse kemi investuar dhe sakrifikuar të gjithë”, ka thënë Thaçi.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, të enjten i ka bërë thirrje publike presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, që t’i ftojë në një takim të përbashkët liderët e partive politike, të pushtetit dhe të opozitës, për të gjetur një zgjidhje, në mënyrë që vendi të dalë nga kriza.

Në anën tjetër, përfaqësuesit e opozitës vlerësojnë se një takim i tillë është i panevojshëm.

Frashër Krasniqi, zëdhënës i Lëvizjes Vetëvendosje, partisë më të madhe opozitare në vend, ka thënë për radion Evropa e Lirë se deri më tash nuk ka pasur ndonjë ftesë nga presidentja Jahjaga, përveç deklaratave publike.

Por, sipas tij, edhe nëse do të ketë një ftesë të tillë, Lëvizja Vetëvendosje do ta refuzojë.

“Kot është edhe po të na ftonte presidentja, sepse nuk po mendojmë se ka diçka produktive në këto takime, në këto diskutime, përderisa qeveria, që e ka shkelur kushtetutën dhe e ka humbur legjitimitetin popullor, po vazhdon të insistojë në zbatimin e marrëveshjeve dhe mos tërheqje nga qeveria. Atëherë, normalisht që nuk kemi se çfarë të diskutojmë”, ka thënë Krasniqi.

Ai ka shtuar se rrjedha e ngjarjeve, deri te një ulje në tavolinë për të diskutuar, duhet të jetë që fillimisht qeveria të japë dorëheqje. Kjo, sipas tij, do të krijonte situatë të re në Kosovë, e cila do të hapte rrugë edhe për një diskutim për përcaktimin e datës së zgjedhjeve.

Liderët e opozitës kanë paralajmëruar protestë për datën 17 shkurt, në ditën kur shënohet 8 vjetori i shpalljes së pavarësisë së vendit.

Në anën tjetër, zyrtarët e qeverisë kanë theksuar se nuk do të tërhiqen para, siç i kanë cilësuar, “shantazheve” të kujtdo.

Komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG